Насоси шестеренні НШ: принципи, правила і рекомендації по вибору
Шестеренні насоси НШ
Шестеренні насоси відносяться до числа найбільш необхідних і важливих елементів гідравлічної системи в техніці. Їх завдання полягає в нагнітанні і подальшої передачі до гідравлічних вузлів робочої рідини (мінеральної олії). Використовуються в гідравліці спецтехніки, тракторів, навантажувачів, с/г машин та ін
Основні моменти принципу роботи насоса
Принцип роботи грунтується на обертанні ведучої та веденої шестерень, що знаходяться в зачепленні між собою і розташовуються на корпусі насоса з боку входу робочої рідини, яка під тиском надходить у спеціальні нагнітають порожнині між зубами і протікає на ділянці виходу, де видавлюється також під тиском в гідравлічну систему. Варто зазначити, що для ефективності роботи пристрою дуже важливу роль відіграє щільність зазорів між торцями шестерень. Конструкція шестеренного насоса включає в себе запобіжний клапан. Він необхідний для недопущення попадання в систему більшого об'єму робочої рідини, ніж це потрібно, у разі підвищення тиску. Клапан забезпечує перекачування мінерального масла в зворотному напрямку, тобто в гідравлічний бак. Періодично труться елементи конструкції пристрою потребують мащення. Виконується це за допомогою гідравлічної рідини, передбаченої в магістралі. Безпосередньо для змащування зон в деталях корпусу шестеренного насоса є канали.
Види НШ, деякі важливі особливості вибору, маркування та її розшифровка
Перед тим як зробити вибір, слід розуміти, що насоси шестеренні бувають правого і лівого обертання. Правими називають ті, у яких обертання ведучого ротора відбувається в напрямку годинникової стрілки (якщо подивитися на нього з боку приводу), а лівими – ті, в яких рух протилежне (проти годинникової стрілки). Визначити цей момент можна візуально або по маркуванню конструкції: якщо в кінці, після набору букв і цифр варто «Л», то значить, мова йде про лівому обертанні, а якщо нічого не варто – тоді про правом.
В принципі, всім, кому належить зробити покупку шестеренного насоса, необхідно розуміти особливості маркування (умовного позначення). Розглянемо її на прикладі моделі НШ 50А-3 Л, де:
- НШ – це скорочена назва пристрою «Насос шестерневий»;
- 50 – це його робочий обсяг (у см3);
- А – це модифікація моделі;
- Л – це відмітка про лівосторонньому обертанні, а якщо б цієї букви не було, то тоді б це вказувало на праве обертання.
Правильно вибрати сторону обертання принципово важливо, так як у випадку неправильної установки буде видавлена манжета, а це призведе до непридатності насоса для подальшої експлуатації. Далі слід звертати увагу на тип з'єднання. І тут є два варіанти – шпонкові з'єднання або шліцьове. Перший зустрічається рідко, але все ж є, його величезним мінусом є складність установки. У більшості випадків сьогодні робиться шліцьове з'єднання, яке набагато простіше в установці, не вимагає виконання певних підгінних операцій і є більш надійним.
Основні переваги та недоліки
Якщо провести невелике порівняння з іншими пристроями, то можна зробити висновок, що перевагами НШ є:
- простота конструкції і установки;
- висока надійність;
- помірна вартість;
- тривалий термін безпроблемної експлуатації;
- можливість відмінно справлятися з функціональними можливостями при досить великих обертах.
Однак у шестеренних насосів є і певні недоліки, наприклад:
- неможливість зміни робочого об'єму;
- менша продуктивність, ніж у тих же пластинчастих насосів;
- повышенные требования к качеству изготовления элементов устройств (литья шестерен, изготовления деталей корпуса и т.п.).
Рекомендації щодо вибору
При виборі шестеренного насоса враховують:
- продуктивність, що визначається за робочим обсягом;
- робочий тиск гідросистеми в техніці, на яку підбирається пристрій;
- габаритно-приєднувальні розміри;
- якість виготовлення моделі (для цього звертають увагу на зовнішній вигляд виробу, якість лиття елементів, наявність маркування та товарного знака), а найпростіше - це звернути увагу на виробника та вибирати продукцію надійного заводу.
Не варто купувати б/в насоси, т.к. вони можуть принести багато проблем при експлуатації, надійніше придбати новий із гарантією, який прослужить довго і без проблем.
Рекомендації щодо експлуатації
Перед підключенням НШ переконайтеся, що обертання провідної шестерні збіглося з напрямком обертання приводу. Під час експлуатації слідкуйте за рівнем масла в баку та герметичністю з'єднання трубопроводів (не повинно бути проникнення повітря, оскільки це призводить до піноутворення).
Періодично перевірте кріплення НШ та загальний стан гідравлічної системи.